Zrujnowany krzyż w bunkrze – Brusno Nowe

krzyż bunkier

Krzyż, który kiedyś istniał i stał na skrzyżowaniu polnych dróg, kilkaset metrów za „czwartym” bunkrem od drogi Horyniec – Brusno, przy polnej drodze prowadzącej na cmentarz w Podemszczyźnie. Istnieje możliwość, że jacyś geniusze w czasach PRL rozwalili go, zaciągnęli szczątki do „trzeciego” bunkra, zapewne w celu zasłonięcia wejścia. Użyto do tego samej podstawy. W środku bunkra znajduje się popękany trzon krzyża, na którym widnieje tylko wzorek, słowo ROK i kawałek daty, który może wskazywać na 1809.

Jeszcze na przełomie lat 60 i 70tych, przy drodze, w omówionym miejscu, stał przydrożny krzyż. Ludzie często tam sobie robili pod nim przystanki, albo schodzili z pól na posiłki. Spowodowane było to tym, że były tam stare lipy i poszycie pokryte barwinkiem. Młody las, który teraz się tam znajduje, kiedyś był polem.

Istnieje możliwość, że jest to cmentarny krzyż z Podemszczyzny, gdyż tam, nieopodal wioski, takim połamanym, cmentarnym krzyżem, wejście jest zamurowane. Póki nie odnajdziemy reszty krzyża, który może być na niższych kondygnacjach, uznajemy, że to ten przydrożny.