Święty krzyż Romana – Nowe Brusno

BRUSNO NOWE

Krzyż stoi jak wszystkie krzyże Nowo Bruśnieńskie, przy drodze, po północnej jej stronie. Z tym, że ten w odróżnieniu od trzech wcześniejszych w stronę kościoła, stoi kilkanaście kroków od drogi. Znajduje się on kilkaset metrów od skrzyżowania Horyniec – Brusno – Polanka. Dokładnie obok starego drewnianego domu. Napisy ma po Ukraińsku:

Ten krzyż święty

Zbaw Panie lud Swój

Staraniem Romana …ruchy

1877

Kawałek krzyża, przy podstawie się obłupał i zapewne trzy litery nazwiska odpadły. Widać tylko elementy dwóch literek. Można przypuszczać, że chodzi o Żeruchę. Krzyż pierwotnie mógł stać na czyimś podwórku, które było trochę cofnięte względem domu obok, dlatego krzyż stoi kilkanaście kroków od drogi.

Obecnie na podstawie napisów, możemy tylko przypuszczać, że jest to krzyż dziękczynny. Jak widać, napisy są nieco chaotyczne, pierwsza część trochę nie pasuje do elementu klasycznej formułki. Ale prostemu chłopu, i zapewne takiemu co czytać ani pisać nie potrafił, logika do niczego potrzebna nie była. Sam krzyż ma piękną ludową formę. Zwłaszcza płaskorzeźba Jezusa, jest wzorcowa dla sztuki ludowej Brusna. Z dodatkowych napisów, na krzyżu mamy klasyczny Titulus, oraz „Boskie Skróty”, tak jak inskrypcja, ryta „ciekawą czcionką”.