Przydrożne dzieło sztuki – Nowe Sioło

sielo

Ten niezwykły okaz kamieniarki bruśnieńskiej, znajduje się w Nowym Siole, kilkadziesiąt metrów od drogi, która prowadzi z okolicy pałacu do wioski. Napisy są dość niecodziennie umiejscowione. Data schowana jest gdzieś z boku na jednym z „sęków”, a inskrypcja na wąskiej podstawie krzyża. Jest to po Ukraińsku znana nam już klasyczna formułka:

Zbaw Panie lud Twój i błogosław dziedzictwu Twemu

1915

Nawet mimo rozbitego krzyżyka, którego szczątki leżą pod figurą, jest to jeden z najbardziej spektakularnych krzyży przydrożnych jakie można spotkać pewnie w całym kraju. Krzyżyk z lastryko nieco mąci ten obraz, ale gdy przyjrzymy się z bliska, dostrzeżemy „przydrożne dzieło sztuki„. Podstawę stanowi coś w rodzaju sękatego pnia potężnego drzewa. Powyżej umiejscowiony jest panteon z czterema postaciami, zapewne są to Ewangeliści. Stoją oni na podstawie, która na swoich czterech rogach ma wyrzeźbione głowy ze skrzydłami. Być może są to cherubiny, co ciekawe, każdy z nich z innym wyrazem twarzy. Ta przydrożna figura robi tak ogromne wrażenie, że nie ma się co dziwić, że jeden z cherubinów zdobi baner główny tej strony. Po prostu mistrzostwo.

Obecnie mamy prostą drogę asfaltową, dlatego oddalenie od drogi tej figury może dziwić. Ale sprawa się wyjaśnia, gdy zobaczymy stare przedwojenne mapy. Okazuje się, że pierwotnie, właśnie obok tej figury droga zakręcała i kierowała się w stronę cerkwi.

Jak większość krzyży w regionie z datą 1915, ma związek z epidemią cholery, która wybuchła w wiosce pod koniec czerwca tego roku. Właśnie wtedy była tutaj linia frontu i rozkładające się zwłoki w okolicy, wywołały zarazę. Gdy choroba przestała się rozprzestrzeniać, wieś wystawiła ten niezwykły przydrożny pomnik. Śmiało można powiedzieć, że powinien on być jedną z atrakcji Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny.