Pamiątka wojny 1915 – Zające

zajace wojna

Była wioska Zające, na Górze Brusno, kojarzona jest najczęściej z jednym krzyżem – z figurką św. Mikołaja, w ciekawym otoczeniu. Ale nieopodal, dalej w stronę pól, wśród niemal beskidzkich krajobrazów, stoi drugi krzyż. Nieco mniej spektakularny, ale mający swoją historię, którą nieco rozjaśnia napis pisany po „rusku” (TUTAJ foto)

Pamiątka wojny 1915 r

Postawiła Hnatij Anastazja Halcow

Ponieważ napisy są bardzo nieczytelne, zrekonstruowanie słów: Pamiątka wojny 1915 r Postawiła, i imienia; Anastazja, było możliwe, ale dwóch zaznaczonych na czerwono, już nie. Te czerwone słowa, są interpretacją możliwości i dużego prawdopodobieństwa, z ewentualnymi literówkami.

Z powyższego napisu, możemy zasadniczo wywnioskować, że krzyż został ufundowany przez kobietę. Nie jest to zbyt częste. Zapewne, miał związek z przetrwaniem wojny i działań wojennych, w okolicy, albo mogła też szaleć zaraza, i po jej przetrwaniu ufundowano krzyż.

Budową, jest praktycznie identyczny, jak krzyż w Gorajcu, na skrzyżowaniu w stronę kapliczki na łąkach. Ma te same, specyficzne, zakończenia środka figury. Jest on też, z tego samego roku. Gorajecki, miał mieć związek z zarazą.