Krzyż przy Piekiełku – Brusno Stare

gora brusno

Jeden z najmniej znanych krzyży, jakie istnieją na Roztoczu. Usytuowany jest on, na garbie Góry Brusno. Stosunkowo niedaleko skrzyżowania, drogi z Nowin i Brusno-Werchrata. Gdy z Nowin, wjedziemy w drogę, w stronę Brusna, to patrząc na południe, zobaczymy pierwszą lepszą drogę, kilkaset metrów od skrzyżowania. To tam, jadąc obok potężnych wąwozów, kilkaset metrów dalej, po lewej, dojrzymy ten krzyż. Niestety, czas go nie oszczędził, kawałek napisu odpadło, co powoduje, że odszyfrowanie jest bardzo trudne (fotografie napisów po ukraińsku, w trzech częściach: Pierwsza ; Druga ; Trzecia):

STARA _ _ EM

_ _ _ _ FA

_ _ _ _ R_

MOWICZA

R.T. 1842

Łamigłówka ta, w jakimś stopniu, jest możliwa do rozwiązania. Na podstawie tego, co mamy, możemy domniemać, że napis ma takie oto brzmienie:

Staraniem Józefa _ _ _ rtmowicza rok 1842

Napis niewiele mówi, ale tego typu krzyże z tak krótką informacją i daną datą, w przyszłości mogą ujawnić coś ciekawego. Tymczasem warto się przyjrzeć okolicy. Bowiem Raczej nie było tutaj nigdy zabudowań, bo okolica jest trudna do życia, nie ma wody w pobliżu. Sama góra, od zawsze służyła głównie, jako kamieniołom, co widać w okolicy, gdzie w wąwozach porozrzucany jest kamienny gruz. Miejscowi do dziś okolicę nazywają Piekiełkiem. Związane jest to z praktycznym elementem, że trudno było pod górę wjechać, a także można było się tutaj zgubić. Możemy tylko domniemać, czy w Piekiełku stała się jakaś tragedia? Coś straszyło? Tego typu wydarzenia, mogły wpłynąć, na postawienie krzyża, dosłownie na odludziu.