Krzyż Samilski – Stara Huta

huta

Krzyż usytuowany jest w okolicy Starej Huty. Aby go odnaleźć, trzeba wjechać w drogę, która prowadzi w stronę Polanki Horynieckiej. Tam po około 100 metrach, mijając ostry zakręt i będziemy widzieć przed sobą drugi, po północnej stronie drogi, będziemy mieć kilka leśnych dróg. Przy drugiej z kolei, kilkadziesiąt metrów w las, po zachodniej stronie leży ten krzyż.

Niestety napisów praktycznie nie da się odczytać, widoczne są tylko pojedyncze litery. Z daty możemy odczytać tylko 18 i być może 6, czyli mielibyśmy rok 186..

Krzyż jest bardzo duży, formą podobny do tych z czaszką i piszczelami. Ma pęknięte jedno ramie. Wygląda na to, że drzewo go przewróciło na drogę i ktoś przesunął go z drogi obok.

Obecnie, gdy byłe wioski już nie istnieją, a drogi zostały poprzesuwane, trudno dokładnie ustalić, gdzie krzyż stał w przeszłości. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że stał on na skrzyżowaniu drogi głównej Starej Huty i Brusna, gdzie swój wlot miała droga z przysiółka Huty – Samiły. To sprawia, że byłby to krzyż przydrożny, zapewne gromadzki.