Krzyż Pańszczyźniany w Jędrzejówce

pans

Jadąc z Narola, w stronę Jędrzejówki, mamy boczną drogę, przy której 200 metrów dalej, jest cmentarz choleryczny z 1915 roku. Na tym cmentarzu, stoi też pańszczyźniany krzyż.

Na froncie ma on stosunkowo krótki napis, a pod nim dwie literki oddzielone apostrofem (fotografie napisu są w częściach: pierwsza, druga, trzecia czwarta):

Pamiątka nadanej swobody

K’h

dnia B/15 maja 1848

Frontowy napis, jest po Ukraińsku, natomiast na bocznej ściance, z lewej strony, mamy trochę nieczytelny napis po Polsku. Nie jest to żart. Napis jest trochę nieczytelny, ale widać na nim mniej więcej coś takiego:

Ten krzyż postawiony jest na paświsku Gromoskim

Teraz w tym miejscu jest las, ale jak sam napis mówi, wcześniej było tutaj „paświsko”. Trójkąt pola, między główną drogą do Jędrzejówki, a jej odnogą, ma dość ciekawy pagórek, który może sprawiać wrażenie usypanego. Nie było lepszego miejsca, by zakopać pańszczyznę.

Dodatkowe elementy, jakie posiada krzyż, to Titulus na górnym ramieniu krzyża, oraz niespotykana na krzyżach pańszczyźnianych płaskorzeźba Chrystusa. Z powodu tej płaskorzeźby, dość niezwykłego napisu na bocznej ściance po Polsku, jest on jednym z ciekawszych krzyży pańszczyźnianych w regionie.