Polanka Horyniecka – krzyż Nadstawnego

nadstawny

Lokalizacja

Usytuowany na kumulacji terenu pól Polanki Horynieckiej, w stronę Brusna Starego paręnaście metrów od drogi, na miedzy.

Inskrypcja

 189…

Zbaw Panie lud Twój i błogosław dziedzictwu Twemu

Ten krzyż utworzył Joan Nadstawnij

Opis Obiektu

Widoczny upływ czasu, zatarł niektóre ślady, między innymi datę. Mamy tylko jej trzy pierwsze cyfry: 189 – czwartą, jest być może ósemka. Data ta, nakazuje umieścić krzyż w przedziale czasu – ludowej twórczości kamieniarzy z Brusna Starego.

Mamy tutaj dość ciekawy krzyż, bowiem nie ma na nim Jezusa, tylko jest ręcznik, ewentualnie prześcieradło. Przedstawienie takie, może oznaczać Chrystusa Zmartwychwstałego, ewentualnie ozdobę z tradycyjnym ręcznikiem. Na górnym ramieniu, mamy klasyczny Titulus Crucis – czyli tabliczka z opisem winy Chrystusa.

Nazwisko Nadstawny wydaje się swojskie, występowało w Bruśnie i do dziś potomkowie mieszkają w tym regionie. Ciekawym elementem fundacji, jest słowo „созда”. Zazwyczaj, mamy w takich miejscach słowa typu ufundował, lub postawił, tutaj być może mamy określenie mówiące dosłownie o osobie, która ten krzyż zrobiła. Stał on przed wojną, tak jak teraz, przy drodze, w polach, dlatego był to klasyczny krzyż polny, który miał chronić pola gospodarza przed złymi mocami.

Niezwykłą panoramę z tym krzyżem, obrazującą całą okolicę wykonał Tomasz Mielnik, znany regionalny panoramista, aby ją zobaczyć, trzeba przejść na stronę: www.lubaczow360.pl