Krzyż Lubyckiego na zakręcie – Nowe Brusno

brus

Krzyż, usytuowany jest, na ostrym zakręcie, na końcu Nowego Brusna, gdzie nieopodal, znajduje się granica z Polanką Horyniecką, którą wyznacza okolica strumienia Brusienki.

Nie ma on żadnych napisów. Jeżeli są, to zostały bardzo „umiejętnie zatynkowane”. Ciekawe w tym krzyżu, są inne aspekty, niż fundator i intencja. Mianowicie, można znaleźć informacje, mówiące o tym, że wykonał go Michał Lubycki, członek bardzo utalentowanej rodziny kamieniarskiej. Piotr Lubycki, uchodził za najbardziej utalentowanego. Zapewne, jego dzieło można znaleźć w Horyńcu na cmentarzu, gdzie co ciekawe zostawił swój podpis. Są też tam obeliski, które wykonał A Lubycki. Zapewne chodzi o Andrzeja, który był synem Michała. Rzeźbiarzem, był też Stefan Lubycki i miał syna Mikołaja. Istnieje możliwość, że to Mikołaj, jest autorem tego krzyża, gdyż znamy tylko inicjał imienia.

Figura ta, posiada całkowicie nowoczesny styl. Oderwany od klasycznego wzornictwa Bruśnieńskiego. Na przykład, dwa aniołki pod krzyżem, zamiast klasycznych Maryjek. Albo płaskorzeźba Chrystusa, wyglądająca niemal idealnie. To, nakazuje umieścić ją, w przedziale lat 40stych, pod koniec istnienia ośrodka kamieniarskiego, gdy wywieziono w Akcji Wisła całe Stare Brusno.

Przed wojną, figura stała na prywatnej posesji. Był to koniec wioski, były tutaj skrzyżowania dróg. Pewnie gospodarz, chciał się zabezpieczyć przed ditkiem. Zapewne, wcześniej, stał tu starszy krzyż.