Krzyż Gospodarzy Majdanowskich – Werchrata

werch majdan

Nieistniejący już przysiółek Werchraty – Majdan, zapewne dawno temu, był wykarczowanym w lesie miejscem, gdzie wypalano węgiel drzewny, albo obrabiano drewno. Tutaj, zapewne na posesji jednego z gospodarzy, lub przed przysiółkiem, postawiono kamienny krzyż. Obecnie odnaleźć go trudno, gdyż jadąc od strony osiedla po PGRowskiego, drogi są zawalone drzewami. Z drugiej strony, trzeba przejść przez prywatne pola. Krzyż stoi w lesie, nieopodal drogi, na lekkim wzniesieniu.

Oczywiście, nawet to, że jest schowany gdzieś w lesie, nie przeszkodziło komuś, wielokrotnie go malować farbą… i w końcu porzucić na pastwę mchu. Napisy są nie do odczytania… do teraz. Trzeba było dużo sił, by odsłonić „tylko” zarysy. Mamy tam dwie tablice, na górnej klasyczna formułka, a na dole ciekawi fundatorzy i rok:

Zbaw Panie lud Twój i błogosław dziedzictwu Twemu

Ten Krzyż Staraniem Gospodarzy Majdanowskich 15 maja 1897

Krzyżyk, ma ułamaną górną część, ale trzyma się swoim ciężarem. Na górnym ramieniu, mamy Titulus, więcej żadnych ozdób, ani symboli, tylko pod ukrzyżowanym dwie Maryjki, jako klasyczny wzór krzyża, kamieniarzy bruśnieńskich. Napis na drugiej tablicy, jest trochę niekompletny, chyba ktoś strzelił z karabinu i trafił akurat w napis. Mimo tego, przetłumaczony napis, powinien być bliski oryginalnego, choć brzmi nieco niemelodyjnie.

Zapewne, jest to krzyż dziękczynny, ewentualnie pamiątkowy. Głównie, takie fundacje, mogły mieć kilku fundatorów.