Nowe Brusno – Krzyż Feśki i Semka na Młodowcach

mlod

Krzyż ten stoi w miejscu nieistniejącej dziś Ukraińskiej wioski Młodowce. Wioska leżała między Łówczą a Brusnem, nad strumieniem Gnojnik. Najprościej znaleźć go idąc wschodnią ścianą pól Młodowców. Gdy droga skręca pod kątem, idziemy dalej skrajem lasu. Gdy znajdziemy się już w lesie, idziemy chwilę drogą w dół i szukamy pierwszej drogi w lewo. Idziemy nią kilkaset metrów i patrzymy na lewo. Tam obok starej lipy będzie stał przy drodze ten krzyż. Napisy ma po Ukraińsku (data z wykrzyknikiem!) . Ponieważ napis nie jest klasyczny i ma słowa trudne do jednoznacznego przetłumaczenia (na czerwono), podaję tłumaczenie zbliżone:

Ten krzyż postawiła za wszystkie dary

Feśka i Semko Hrabowicz

1905 !

Na uwagę zasługuje sam krzyżyk, bowiem jest ciekawie zdobiony, ma na ramionach rozety i ukośnie pisany Tytuł. Do tego mamy też ładną ludową formę płaskorzeźby Jezusa.

Zapewne krzyż ten stał na posesji Hrabowiczów, która powinna być jedną z pierwszych od wschodu. Dziś w okolicy można znaleźć spolszczone już nazwisko Grabowicz, zapewne ta rodzina wywodziła się z Młodowców. Starsi ludzie, którzy pamiętają tę wioskę, mówią że to była bogata wioska i że prawie przy każdym domu stał kamienny krzyż. Do dziś ocalał tylko jeden. Być może reszta gdzieś leży, albo zostały ukradzione, ewentualnie zabrane przez właścicieli. Wioska po Akcji Wisła została wysiedlona. Pozostawione domostwa natychmiast zostały ograbione przez okoliczną ludność. Brano wszystko co było możliwe, zarówno przedmioty codziennego użytku, których nie zdołali spakować właściciele, jak i święte obrazy ze ścian. Znikały też same chaty. Ponieważ Ukraińcy niemal doszczętnie wypalili Polskie wioski i gospodarstwa, Polacy odbili sobie te straty zabierając potrzebne rzeczy z opuszczonych wiosek Ukraińskich.