Krzyż Danyły na Chmielach

iljaszewiczaKrzyż na Chmielach, które należały do gromady Brusno Stare, jest jedyny w swoim rodzaju. Wygląda, niemal jak wysoki trzymetrowy posąg. Znaleźć go można, tuż przy wlocie drogi z pól Chmieli, do Polanki Horynieckiej, po północnej stronie. Wyryte ma tylko na froncie napisy, ozdobiony jest zygzakiem na dole, oraz nacięciami w połowie.

Można na nim odczytać z „ruskiego” napisy, które zdradzają część jego historii. Do własnego odczytania napisów, foto w sześciu częściach: Pierwsza, Druga, Trzecia, Czwarta, Piąta, Szósta.

Postawiono krzyż staraniem Danyły Iliaszewycza rok 1841

Krzyż jest bardzo stary. Z tego okresu, najczęściej spotkać można krzyże gromadzkie. Ten jest wystawiony przez osobę prywatną. Danyło Iliaszewycz był kamieniarzem z Chmieli, mógł sobie pozwolić na tak duży krzyż i dość ciekawie zdobiony. Na ramionach krzyża, mamy klasyczne skróty: Tytuł na górnej belce i Imię Jezus Chrystus na bocznych. Ciekawą ozdobą, jest zygzak pod datą. Innym elementem ozdobnym, jest ząbkowanie, na nieznacznym zgrubieniu trzonu krzyża.

Kiedyś, gdy była tutaj wioska, mniej więcej w tym miejscu, gdzie stoi krzyż, było głównie skrzyżowanie w wiosce. Nakazuje to, zakwalifikować nam ten krzyż, do grupy tych, co stawiane były na skrzyżowaniach, w celach ochronnych przed ditkiem.

(dziękuję za informacje dobrym ludziom:)