Cmentarze: Krzywe

krzywe cmentarz

Lokalizacja

Cmentarz znajduje się na peryferiach wsi na skraju pól. Dotrzemy tam jadąc przez wieś, na sam jej koniec, gdy miniemy ostatnie gospodarstwo, skręcamy za nim w drogę, która zaprowadzi nas na rozległe pola. Kiedyś w okolicy były zabudowania, ale po wojnie uległy zniszczeniu. Była tutaj widoczna z oddali aleja lipowa, tuż przy cmentarzu, ale została wycięta. Wjeżdżając na pola, kierujemy wzrok na wschód. Tam przy ścianie lasu dojrzymy wystający cypel drzew, to właśnie cmentarz z wioski Krzywe.

Opis cmentarza

Wieś pierwotnie nazywana „Krzywa Wieś” pierwszy raz w źródłach pisanych występuje w roku 1709. W 1717 roku we wsi została wybudowana cerkiew, przez parocha Grzegorza Hryszewicza. W 1895 roku spłonęła i już nie została odbudowana. Dzwonnica, która stoi do dziś, została wybudowana niedługo po pożarze. Cerkiew była niewielka, drewniana, trójdzielna i miała jedną dominującą kopułę.

Powstanie cmentarza możemy datować na czas gdy powstała cerkiew, przy której ulokowana była ta nekropolia. Niestety w latach 70tych cmentarz został zdewastowany i na obecną chwilę stoi tylko kilka nagrobków, reszta jest poprzewracana, albo połamana. Wyróżniającym się nagrobkiem jest postawiony tuż przy dzwonnicy pomnik Marii z Jackowskich Kislinger, która należała do rodziny właścicieli ziemskich, którzy przed Ponińskimi byli właścicielami Krzywego.

Fotogaleria cmentarza

Aby pooglądać fotki z tej nekropolii wystarczy kliknąć na poniższą fotografię, przeniesieni zostaniemy wtedy na fotogalerię w google+

krywe