Horyniec – Kapliczka na Siole

sielo

Na Siole, jednym z przysiółków Horyńca, znaleźć możemy kapliczkę. Stoi ona na przeciw drogi, która biegnie w kierunku tunelu pod torami. Na podstawie od frontu jest napis, z boku zapewne umieszczono oznaczenie miesiąca i być może dnia wystawienia:

OD POWIETSZA GŁODU OGNIA I WOJNY WYBAW NAS MARJO 1943 V-I

Zazwyczaj takie figury stawiano w czasie i miejscu, gdzie występowała jakaś zaraza. Jednak tutaj była to trochę inna intencja. Z opowiadań o. Tomasza Mazura, dowiadujemy się, że  1943 roku, 23 maja w niedzielę, po nieszporach poświecono figurę Matki Bożej na Siole. Pomysłodawcą kapliczki, był Ludwik Dziechciarz, a pomogli mu w tym: Józef Pata i Wojciech Rebuś. Pan Tomasz Chałucha, odstąpił część swojego ogrodu dla tej kapliczki, która powstała dzięki datkom całej wioski. Śmiało można powiedzieć, że kapliczka była efektem narastających nieszczęść wojennych. Mieszkańcy mieli świeżo w umysłach zabijanych wszędzie gdzie popadnie Żydów. 3 maja, Ukraińcy rozbili w perzynę Pomnik Nieznanego Żołnierza. Wojna wdawała się Polakom coraz bardziej we znaki.

Żeby zażegnać wojnę, czy zarazę, śpiewano litanie błagalne rozpoczynające się od słów hymnu: Trisagion na cześć Trójcy Świętej w formie inwokacji.

Obecnie, pod koniec kwietnia 2014 roku, kapliczka została poddana renowacji. Wymieniono szafkę, figurę i odmalowano obelisk. (wer. poprawiona II)

kapliczka krzyz siolo maj (6)