Święty Mikołaj na Zającach

zające

Zające, to przysiółek wiejski, usytuowany nieopodal Lasowej. Dość trudno tam trafić, niezorientowanym w terenie. Gdy będziemy jechać, garbem Góry Brusno, miniemy skrzyżowanie: Chmiele – Niwki, po stronie południowej drogi, około kilometra dalej, będziemy mieć pola, byłej wioski Zające. Należy znaleźć, wlotową drogę w las i po przejechaniu kilkuset metrów, powinniśmy się pojawić, na rozległych polach. Tam, na skraju lasu, tuż przy polnej drodze, stoi ten krzyż.

Napisy są po Ukraińsku, nieco niewyraźne, (TUTAJ foto) po przetłumaczeniu pisze tam:

Ten krzyż utworzył Pjetro Wasylow

Roku Bożego 1902

Prawie taki sam krzyż, z tą samą datą, stoi w Dziewięcierzu, nieopodal wlotu drogi na Moczary. Tego typu krzyże, stanowią odrębny styl i filozofię kamieniarską. Są na swój sposób, jak starożytne obeliski słowiańskie, które miały obrazkowe przesłanie.

Czytać je należy od dołu. Na najniższym poziomie, umieszczona jest modlitwa, albo osoba, która tylko sobie znane intencje, chce powierzyć, specjalnie czczonemu przez siebie orędownikowi, który wyjedna u Boga, spełnienie próśb. Tutaj mamy; św. Mikołaja, który uważany jest za cudotwórcę. Ten niezwykle popularny święty, był czczony przez grekokatolików, a jego ikony, zdobiły cerkiewne ikonostasy. Ten środowy element, w figurze, jest też czymś pośrednim, co jest na niej usytuowane, czyli krzyż z Bogiem.

Zamiast skrótów i tytułu, na ramionach krzyża, mamy sześcioramienne, wypukłe, gwiazdki, które zapewne wyewoluowały, z wklęsłych rozet. Ta część, jest w figurze zawsze najciekawsza, bo przedstawia boską część. Niewielu na to zwraca uwagę. W ogóle, niewielu zwraca uwagę na to, że każdy sakralny obiekt, ma swój porządek. Nie ma obiektów, gdzie osoba boska, jest ustawiona na dole. Figura ta, otwiera ciekawą grupę, krzyży Orędowniczych.