K – krzyż w Gorajcu

gorajec kozij

Ten krzyż znajdziemy na skraju lasu, w północnej części Gorajca. Najlepiej do niego dojść, wchodząc w drogę polną nieopodal cerkwi, która prowadzi do kaplicy na łąkach. Po kilkuset metrach, znajdziemy się na skrzyżowaniu dróg polnych, tam skręcamy w lewo. Idziemy kilkaset metrów, patrząc na skraj lasu, gdzie w końcu go zobaczymy.

Krzyż był bardzo szczelnie zamalowany różnymi rodzajami farb, po oczyszczeniu ukazały się Ukraińskie napisy. Mamy klasyczną formułkę i fundatora:

Zbaw Panie lud Twój i błogosław dziedzictwu Twemu

Ten krzyż postawił Andrzej Kozij w roku 1903

Była to kiedyś główna droga Gorajca, choć dziś wygląda jak zwykła polna. Łączyła ona Gorajec z drogą relacji: Narol – Cieszanów. Nie było przed wojną też lasu, były wokół tylko pola.

Trudno wywnioskować po napisach intencję wystawienia. Sama okolica też nie daje szczególnych wskazówek. Nie ma tutaj skrzyżowania, ani zabudowań. Andrzej Kozij, musiał mieć jakąś swoją szczególną intencję, skoro go wystawił na swoim polu.

Figura jest stosunkowo duża i starannie zrobiona. Sam krzyżyk, ma za ozdobę tylko gwiazdkę na górnym ramieniu. Na dole podstawy, po lewej stronie, jest coś, co sprawia, że ten krzyż staje się bardziej niezwykły. Wygląda to jak inicjał, litera K. Być może jest to inicjał kamieniarza. Jeżeli by tak było, to mielibyśmy do czynienia z ciekawą nieznaną formą podpisu Bruśnieńskiego. Do tej pory są znane głownie podpisy kamieniarzy z rodu Lubyckich, którzy podpisywali się pełnym nazwiskiem i adresem.