Horyniec – Krzyż w Kuczerach

kuczery

Lokalizacja

Krzyż najłatwiej odnaleźć, jadąc z Wólki Horynieckiej leśną drogą asfaltową w kierunku Huty Kryształowej. Po przejechaniu około 3 kilometrów, przed ostrym zakrętem zobaczymy drogę leśną po lewej stronie, to tutaj przed wojną była droga w kierunku Kuzyków i Radruża, tutaj też w okolicy rozsiane były domy przysiółka Kuczery (Kuciery). Żeby odnaleźć ten krzyż, trzeba przejechać się kilkadziesiąt metrów dalej asfaltem i gdy dojrzymy po lewej starą zarośniętą drogę leśną, to niedaleko będziemy mieć ten krzyż.

Inskrypcja

Zbaw Boże lud Twój, i błogosław dziedzictwo Twoje

Fundator

………

1901

Opis obiektu

Krzyż był zapewne celowo rozbity. Mimo obicia pierwszej tablicy, da się zrekonstruować znany nam Troparion. Niestety druga tablica była bardzo dokładnie obita i zniszczono inskrypcję, można wywnioskować z pierwszych liter, że był tam fundator o nieznanym nam nazwisku i data 1901 rok.

Krzyżyk ma bardzo ciekawą ludową formę. Na górnym ramieniu stylizowana rozeta i Titulus.

Jest to bardzo ciekawe miejsce. Od zachodu i północy była tutaj droga i zabudowania wiejskie, od południa mieliśmy już granicę powiatu, a od wschodu rozciągały się pola Kuczerów. Zapewne były to pola gospodarzy, a najzamożniejszy z nich wystawił kamienny krzyż, służący do modłów dla miejscowych. Aspekt kamiennych figur z krzyżami należy rozpatrywać nie tylko pod kątem architektonicznym, oraz religijno – społecznym, ale także niezwykle ważnym elementem jest krajobraz w okolicy. Zazwyczaj krzyże wystawiane były na kumulacjach terenu, lub innych ciekawych miejscach. Opisana całość stanowi o tym, dlaczego te kamienne pomniki wiejskiej historii są tak ciekawe i wielu dziś potrafi organizować wyprawy do takich zagubionych krzyży. Nie liczy się sam obiekt, ale atrakcja, jaką jest cała okolica.