Gorajec – krzyż Syhła

sigla

Przed wojną na północ od Gorajca był przysiółek Syhła. Dziś żeby go znaleźć, najlepiej pojechać asfaltową drogą leśną, która prowadzi z Gorajca na Łówczę. Jedziemy nią kilkaset metrów, aż zobaczymy asfaltową drogę boczną po lewej. Jedziemy nią, mijamy po prawej skrzyżowanie, około 100 metrów dalej szukamy po lewej drogi leśnej. Jedziemy nią prosto. Gdy z prawej miniemy paśniki dla zwierząt, to kilkadziesiąt metrów przed sobą, po lewej stronie drogi dostrzeżemy interesujący nas obiekt.

Napisy ma po Ukraińsku. Dobrze widoczny jest tylko tekst Troparionu na ramionach krzyża, jeżeli coś pisało poniżej, to uległo zatarciu. Ciąg dalszy inskrypcji mamy z tyłu. Tam mamy fundatora krzyża. Niestety nie da się do końca odczytać tego napisu, bowiem został on czymś zamalowany, trochę lica kamienia odpadło, co tworzy tylko płytki zarys.

Zbaw Panie lud Twój, i błogosław dziedzictwo Twoje

tył krzyża:

Michał… Fundator…

Wśród miejscowych krąży opowieść, jakoby był to krzyż pańszczyźniany. Niestety nic na to nie wskazuje. Głównie dlatego, że tego typu pomnik postawić powinna wioska, a tutaj mamy fundatora. Dodatkowo na tym krzyżu jest wyrytych sporo krzyżyków, podobnie jak w Nowinach czy na Puchaczach. Istnieje możliwość, że mógł on być postawiony na pamiątkę jakiejś zarazy, która tu wybuchła. Tego typu krzyża w Gorajcu właśnie brakuje. Przed wojną krzyż ten stał na rozwidleniu dróg, które prowadziły do przysiółka Syhła. Zazwyczaj w oddali do domostw, na skrzyżowaniu czy rozwidleniu dróg, stawiano krzyże związane z zarazą, bo uważano, że morowe powietrze przybywa drogą. Oczywiście mógł on też pełnić rolę krzyża pańszczyźnianego, gdzie odbywały się uroczystości związane ze zniesieniem pańszczyzny.