Łówcza – Figura koło Polniaka

lowca hol

Figura stroi tuż przy drodze w Łówczy, na skarpie, przy skrzyżowaniu, gdzie mamy drogę biegnącą ku kościołowi, obok gospodarstwa Polniaka. Napisy po Ukraińsku:

Matko Boża Módl się za nami

W pamiątkę odwrócenia kul nieprzyjaciela

Gromada Łówcza 1/9 1915

W książce Mieczysława Hawryliszyna: „Łówcza wczoraj i dziś”, mamy taki oto opis historii tej figury:

To wotum na powstrzymanie epidemii „hiszpanki”. Hiszpanka zaatakowała wieś od Woli dziesiątkując ludność. Ktoś wpadł na pomysł, żeby ufundować figurę i odprawić odpowiednie modlitwy. Po dokonaniu tych czynności hiszpanka doszła tylko do tej figurki, nie rozprzestrzeniając się dalej na wschód.

Napis na tej figurze jest dość niezwykły. Trochę nie pasuje do historii powiązanej z epidemią, ale w regionie mamy szereg krzyży z 1915 roku, które są poświęcone odwrotowi zarazy, więc raczej inskrypcja jest jakimś ogólnym określeniem odnośnie zakończenia wojny i ustania zarazy w Łówczy.

Obok obecnej figury leżą szczątki starej. Obecna figurka Maryi, jest często przybierana w płaszcz, najczęściej błękitny. Ponieważ jest do głowy okryta i stoi bardzo wysoko, trudno się zorientować, czy jest kamienna czy gipsowa. Sam obiekt jest nieszablonowy, mający formę obelisku.

Stan figury jest niemal idealny, nie licząc farby. Dostępność bardzo dobra, atrakcyjność wysoka. (wer. poprawiona I)