Płazów – Czaszka i Piszczele na cmentarzu

plazow

Mogło by się wydawać, że w Płazowie jest tylko jeden cmentarz, na wylocie z wioski, w stronę Narola, tuż przy drodze. Tymczasem obok czynnego cmentarza, po drugiej stronie drogi, w lesie jest drugi cmentarz. Niestety, jak widać na zdjęciu, jest on całkowicie zdziczały i wyniszczony. Stoją tylko pojedyncze nagrobki. Wśród nich jest dość niezwykły krzyż, który nie ma żadnych napisów.

Jedynym elementem, który może nas naprowadzić na jego historię, to specyficzny symbol: czaszki i skrzyżowanych piszczeli, pod stopami ukrzyżowanego.

Niemal w każdej wiosce, możemy znaleźć tego typu krzyże. Są one głównie usytuowane przy drogach i są pamiątkami związanymi z występującymi na tych ziemiach zarazami, które pojawiały się przed pierwszą wojną światową. Krzyż w Horyńcu, z takim symbolem, ma związek z zarazą tyfusu. Być może, tego typu krzyże stawiano na pamiątkę zwalczenia tego typu chorób, które występowały cyklicznie, nie tworząc większych epidemii.

Tutaj mamy jednak krzyż na cmentarzu, podobnie jak w Bruśnie Starym. Możemy więc uznać, że zrobiono tutaj jakąś zbiorową mogiłę i postawiono na niej ten krzyż, z charakterystycznym symbolem. Według opowiadań miejscowych, na tym cmentarzu chowano samobójców i osoby, które nie mogły wtedy być pochowane z innymi zmarłymi. Można spotkać się z opowieściami, że miejscowi bali się tamtędy chodzić, bo tam miało straszyć. (wer. poprawiona I)