Chotylub – krzyż z gwiazdkami

oseredek

Krzyż ten można znaleźć na polach Chotylubia. Stoi on około kilometra od wioski niedaleko ściany lasu, mniej więcej na wysokości ostatnich zabudowań od strony PGRowskiej. Najłatwiej go namierzyć, szukając w polu samotnych starych lip, które z oddali wydają się jednym ogromnym drzewem. Jest to swoista kumulacja terenu. Niestety krzyż nie ma żadnych napisów.

Przed wojną nieopodal, bardziej na północ, była wioska Oseredek. Dziś nie ma po niej żadnych śladów. W miejscu gdzie stoi krzyż, było rozwidlenie dróg prowadzące do krańców wioski. Być może krzyż został postawiony na miejscu jakiegoś starszego, który stał na rozwidlającej się drodze. Mógł mieć związek ze zwyczajem stawiania w takich miejscach krzyży w celach ochronnych przed didkiem.

Figura niestety jest pęknięta, tak samo jak krzyżyk. Na nim mamy ciekawe zdobienia w formie wykutych gwiazdek sześcioramiennych z kropkami między promykami, na ramionach krzyża i jego podstawie (na górnym ramieniu znajduje się też Titulus). Na elemencie który Pan Mieczysław Zaborniak określa jako „wazon” – czyli ozdobna podstawa krzyżyka, umieszczona jest płaskorzeźba gwiazdki.