Lasowa – krzyż przy wiacie

chmieleKrzyż, jest usytuowany w bardzo charakterystycznym miejscu, tuż przy drodze przecinającej płaskowyż „Chmielno-Lasowy”, linią północ – południe, pod starą brzozą, przy dużej wiacie (zabudowanie z zadaszeniem bez ścian) na siano, potocznie nazywana stodołą. Określenie Chmielno-Lasowy wiąże się z tym, że zasadniczo tutaj powinna sięgać jeszcze wioska Lasowa. Wioska Chmiele była dalej, w dolinie. Przy tym krzyżu, biegła droga do wioski Lasowa, i było do niej od tego krzyża bliżej dwa razy, niż do zabudowań Chmieli.

Z oględzin wynika, że pierwotnie był tutaj kamienny krzyżyk, ale został zapewne połamany. Jest to sprawa dyskusyjna. Teoretycznie, robiono kamienne podstawy i robiono dla nich luki na żeliwny krzyż, ale te luki w kamieniu były wąskie. Tutaj mamy widać trochę szerszą lukę, pasującą na czop krzyża kamiennego. Być może dawno temu, przewrócił się i wyłamał. Stąd trudności z przymocowaniem kamiennego krzyża, zadecydowały, że spięto go metalową klamrą i przypięto krzyż z odlewu.

Figura ta, niestety, nie ma żadnych napisów. Trudno określić jej wiek, przypuszczalnie Era Ludowa. Można przypuszczać, że to dość stary krzyż, albo stał tutaj jeszcze starszy krzyż. Stoi on bowiem w miejscu, gdzie było skrzyżowanie i wjeżdżało się do wioski. Zazwyczaj uważano, że na skrzyżowaniach czai się ditko i krzyże miały je odstraszać. Oczywiście, ditko znikąd nie mogło przyleźć. Akurat po drugiej stronie, ciągnęły się spore wąwozy. Idealne miejsce, dla jakiejś mendy.