Bogu czenść i chwała – Huta Złomy

zlomy

Krzyż stoi przy drodze, na początku Huty Złomy od strony Łówczy. Przed wojną było mniej zabudowań niż dziś. Pierwotnie było duże gospodarstwo Mazurkiewiczów, zamożnych chłopów, którzy mieli bardzo dużo ziemi. W stronę Łówczy nie było żadnych zabudowań, tylko sporo ich pól. Na jednym z nich rodzina Mazurkiewiczów razem z Sebastianem Czerwonką, wystawiła ten krzyż. Napisy na nim, po Polsku, mówią nam:

N. P. Bogu czenść chwała

Fundatory

Kazimirz Mazurkiewicz, Sobestyan Czerwonka

Jan Mazurkiewicz i Michał Mazurkiewicz

dnia 12 lipca RO 1884

Czas i jego dziwne koleje, utrąciły kamienny krzyż z kolumny. Pierwotnie miał on bardzo ładną formę, gdzie na ramionach były ozdobne kwiatki, pochodne rozet. Potem dosztukowano krzyżyk, ale i ten został rozbity. Teraz mamy dość dziwaczny krzyżyk, gdzie widać tylko głowę i ramiona Jezusa. Kolumna z napisami, po bokach na dolnej kondygnacji ma ozdoby w formie czterech rombów.

Dawno temu, gdy nie było asfaltowej drogi, a była kamienna, odprawiano przy krzyżu majówki. Rosła przy nim bardzo stara brzoza, przy której zawsze siadały dzieci. Jeszcze ostatnie majówki przy tym krzyżu prowadziła wnuczka jednego z fundatorów.